Department A sells its product to unrelated parties at a price of $20 per unit. It incurs variable costs of $7 per unit and has fixed costs of…

Department A sells its product to unrelated parties at a price of $20 per unit. It incurs variable costs of $7 per unit and has fixed costs of $50,000 per month. Monthly production is generally 10,000 units.Deparment R uses Department A’s product in its operations. It can purchase the units from Deparment A at $20 per unit, but must pay a $1.50 per unit in shipping costs. Alternatively, Department R can buy from Department A’s competition at a delivered price of $21 per unit.Requirements (Be sure to show numerical work)SituationInternal transfer or external supplyFrom the company’s perspective, should Department R purchase the units internally or externally? Assume Department A has ample capacity to handle all of Department R’s needs.Would your answer change if Department A can sell everything it produces to outside customers?

Order your essay today and save 20% with the discount code: GREEN

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Department A sells its product to unrelated parties at a price of $20 per unit. It incurs variable costs of $7 per unit and has fixed costs of…
Just from $13/Page
Order Essay

Order a unique copy of this paper

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
Top Academic Writers Ready to Help
with Your Research Proposal
Live Chat+1(978) 822-0999EmailWhatsApp